Najlepsze sposoby na poprawę libido

Niezwykle szybkie tempo życia sprawia, że miliony mężczyzn na całym świecie zmagają się ze spadkiem libido oraz zaburzeniami wzwodu. Małe zainteresowanie sferą seksu może wynikać z różnych czynników, takich jak stres, przemęczenie czy stosowanie używek. W poniższym artykule omawiamy najlepsze sposoby na poprawę libido. Dzięki nim można będzie ponownie cieszyć się dawnym zainteresowaniem seksem. 

Libido – definicja pojęcia 

Przedstawienie konkretnej definicji słowa libido nie jest łatwe. Specjaliści podkreślają, że libido należy rozpatrywać zarówno pod względem biologicznym jak i psychologicznym. Pojęcie libido w znaczeniu popędu płciowego po raz pierwszy scharakteryzował Zygmunt Freud. Wskazywał on, że libido to energia, siła determinująca zachowania, które prowadzą do zaspokojenia wewnętrznych potrzeb. 

Określenie poziomu libido nie jest możliwe za pomocą mierzalnych wskaźników, gdyż libido jest kwestią indywidualną. Od wielu lat panuje stereotyp mówiący o tym, że kobiety wyróżnia znacznie niższy popęd płciowy, zaś mężczyźni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu myślą wyłącznie o seksie. Obecnie świadomość ludzi na temat seksu mocno się zmieniła i dziś mało kto reprezentuje takie poglądy. 

Czym spowodowany jest spadek libido? 

Seks to jedna z najważniejszych sfer w życiu każdego człowieka. Wiele badań potwierdza, że udane pożycie seksualne gwarantuje dobre relacje z partnerem. Ponadto badacze udowodnili też, że systematyczne uprawianie seksu znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób krążenia oraz przyczynia się do znacznego podniesienia odporności. Czym zatem spowodowany jest spadek zainteresowania seksem? 

Na obniżenie libido mogą mieć wpływ czynniki takie jak: 

  • choroby współistniejące, na przykład nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz miażdżyca, 
  • stosowanie leków antydepresyjnych oraz antykoncepcyjnych,
  • częste stosowanie używek, np. alkoholu, papierosów i narkotyków, 
  • zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej – obniżenie poziomu testosteronu (u mężczyzn) lub estrogenu (u kobiet), 
  • ciąża i połóg. 

Najlepsze sposoby na poprawę libido 

Co powinniśmy zrobić, aby cieszyć się wzrostem zainteresowania sferą seksualną? Sposobów na poprawę libido jest naprawdę mnóstwo. Warto pamiętać o tym, że ludzkie libido w dużym stopniu powiązane jest z naszą psychiką. W mózgu znajduje się wiele połączeń nerwowych, które decydują o popędzie seksualnym. Jeżeli coś działa tam w nieprawidłowy sposób, osiągnięcie uczucia podniecenia seksualnego może być bardzo trudne. Jeżeli borykamy się ze sporymi problemami natury psychicznej, w niektórych przypadkach pomoc możemy uzyskać wyłącznie od doświadczonego psychoterapeuty, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz wyda zalecenia. 

Codzienna dieta 

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę libido jest codzienna dieta. Do jadłospisu należy włączyć kilka ciekawych pozycji, które mają ogromny wpływ na wzrost libido. Mowa tutaj o żeń-szeniu, owocach morza, awokado, imirze, pieprzu i chilli. Oczywiście, to tylko przykładowa lista afrodyzjaków, ponieważ produktów charakteryzujących się zbawiennym wpływem na popęd seksualny jest zdecydowanie więcej. Dla wzrostu libido ważny jest nie tylko skład potrawy, ale również jej wygląd i sposób podania. Kolory, zapachy oraz smak jedzenia rewelacyjnie oddziałują na ludzkie zmysły. Dzięki temu partnerzy będą pobudzeniu seksualnie i z chęcią oddadzą się miłosnym igraszkom. 

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wiąże się z całą masą korzyści dla kondycji całego organizmu. Zmniejsza ona ilość tkanki tłuszczowej oraz prowadzi do spadku masy ciała. Warto wiedzieć, że stosując regularną aktywność fizyczną wzrasta w naszym organizmie także liczba endorfin, czyli hormonu szczęścia. Właściwe stężenie endorfin powoduje, że czujemy się dobrze i jesteśmy zadowoleni. Wysiłek fizyczny sprawia także, że znacznie poprawia się ukrwienie całego organizmu, w tym także okolic narządów płciowych. Dzięki temu mężczyzna z niskim libido zwiększa swoje doznania podczas wytrysku, dzięki czemu miłosne uniesienia będą jeszcze przyjemniejsze.