Impotencja-przyczyny hormonalne

Zaburzenia erekcji określane są jako niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu, który pozwoliłby na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Wiele przyczyn odpowiedzialnych jest za pojawienie się impotencji. Wśród nich wymienić można między innymi zaburzenia hormonalne. Hormony odpowiadają za regulację działania oraz funkcji organizmu. Jeśli znajdują się w równowadze, wówczas doskonale odgrywają swoją rolę, aczkolwiek jeśli pojawią się jakieś wahania stężenia któregoś z hormonów, wtedy są one przyczyną pojawiających się różnego typu zaburzeń. Wpływ wielu hormonów na zaburzenia erekcji jest w dalszym ciągu badany przez lekarza. Jak jednak wiadomo, wzwód oraz jego utrzymanie zależy od właściwego działania czynników neurologicznych, naczyniowych, psychicznych oraz również hormonalnych.

Jakie choroby endokrynologiczne wpływają na zaburzenia potencji?

Choroby endokrynologiczne, czyli te przebiegające z zaburzeniami hormonalnymi, doprowadzają do upośledzenia męskich funkcji seksualnych. W wielu przypadkach to właśnie zaburzenia seksualne są pierwszymi objawami rozwoju jakiegoś schorzenia. Wśród chorób endokrynologicznych towarzyszących zaburzeniom wzwodu można wymienić między innymi:

  • Cukrzyca- choroba za którą odpowiada niewłaściwe wydzielanie hormonów trzustki, czyli insuliny. Impotencja wśród osób chorych na cukrzycę ma trochę inne podłoże, gdyż powiązana jest z neurologicznymi i naczyniowymi powikłaniami cukrzycy. Istotne jest przede wszystkim oznaczenie stężenia glukozy we krwi osoby, która ma problemy z erekcją. Cukrzycowe podłoże zaburzeń wzwodu ma różne przyczyny, rokowanie jest poważniejsze, natomiast farmakoterapia zaburzeń daje gorsze rezultaty.
  • Estrogeny- jak dotąd naukowcy do końca nie wiedzą, w jaki sposób estrogeny wpływają na proces erekcji. Jednakże wysoki poziom jednego z hormonów, czyli estradiolo według badań może być przyczyną pojawiających się kłopotów z potencją.
  • Zaburzenia hormonów tarczycy- dla potencji szkodliwy jest w szczególności niedobór. Zaburzenia powodują wzrost stężenia prolaktyny, która doprowadza do obniżenia poziomu testosteronu, od którego zależy właściwa erekcja.
  • Hiperprolaktynemia- jest to podwyższone stężenie prolaktyny we krwi, które jest przyczyną zaburzeń męskiej potencji, gdyż obniża stężenie testosteronu, biorącego udział w procesie erekcji. Leczenie osób z tą przypadłością opiera się na unormowaniu poziomu prolaktyny. Lekarze zalecają oznaczenie stężenia prolaktyny, u mężczyzn z zaburzeniami potencji i obniżonym poziomem tego hormonu.

Testosteron a męskie dysfunkcje seksualne

Za produkcję testosteronu odpowiadają jądra, do jego wytworzenia dochodzi dzięki komórki śródmiąższowym. Hormon ten bierze udział w powstaniu erekcji. Oprócz tego, pełni inne bardzo ważne role. Przede wszystkim reguluje preferencje seksualne, różnicowanie płciowe, prawidłowe libido, rozwój męskich cech płciowych. Ponadto, oddziałuje na spermatogenezę i zapewnia właściwą gęstość kości oraz ilość tkanki mięśniowej. Według przeprowadzonych badań niedobór tego hormonu doprowadza do zaburzeń. Nawet 5-15 procent panów udających się do specjalisty ze swoim problemem, ma także niski poziom testosteronu. U takich osób dochodzi także do obniżonego popędu płciowego i nieprawidłowej spermatogenezy. Impotencja u osób, którym nie pomogły środki farmakologiczne, wynika bardzo często z przecieku żylnego w penisie. Jest on wywołany nieprawidłowym napięciem mięśniówki gładkiej naczyń i zaburzonej równowagi między mięśniówką gładką, a ilością tkanki łącznej ciał jamistych penisa. Testosteron odpowiada więc za regulację struktury oraz funkcje: osłonki białawej, substancji międzykomórkowej tkanki łącznej, mięśniówki gładkiej beleczek ciał jamistych, śródbłonka naczyniowego i nerwów prącia.

W jaki sposób diagnozuje się niedobór testosteronu?

W pierwszej kolejności specjalista sprawdza u pacjenta obecność męskiego typu owłosienia na całym ciele, to właśnie za nie odpowiedzialny jest testosteron. Ponadto, ocenia wielkość i konsystencję jąder, a także wielkość oraz prawidłowość budowy penisa. Przygląda się również mosznie. Niekiedy decyduje się na zlecenie oznaczenia stężenia testosteronu we krwi.