Impotencja neurogenna mózgowa- choroby wywołujące, sposób leczenia

Impotencja neurogenna może mieć podłoże mózgowe albo rdzeniowe. Zazwyczaj za impotencję neurogenną mózgową odpowiadają udary mózgu, przewlekłe choroby zwyrodnieniowe, guzy mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, padaczka. Za zachowania seksualne odpowiedzialny jest płat skroniowy, podwzgórze i układ limbiczny. Elementy te są niezwykle istotne także w osiąganiu wzwodu. Według lekarzy centralnym ośrodkiem erekcji jest jądro przykomorowe podwzgórza oraz okolica przedwzrokowa. Impulsy kierowane są przez rdzeń przedłużony, rdzeń kręgowy aż do ośrodka erekcji w tymże rdzeniu. O impotencji neurogennej rdzeniowej musi się, kiedy następuje blokada impulsu w zakresie rdzenia przedłużonego albo rdzenia kręgowego. Wszelkie możliwe uszkodzenia w obszarze ośrodkowego układu nerwowego mogą prowadzić do większych bądź mniejszych zaburzeń funkcji seksualnych. Co ważne, organizm ma wysoką zdolność regeneracji, z tego względu mogą one po jakimś czasie minąć. Należy jednak pamiętać, że znaczne urazy mogą być przyczyną trwałej impotencji.

Jak diagnozuje się impotencję neurogenną?

Aby móc potwierdzić bądź wykluczyć neurogenną przyczynę impotencji, należy przeprowadzić badanie neurologiczne. Ponadto, niekiedy lekarz wykonuje jeszcze dodatkowe badania, takie jak scyntygrafię izotopową, elektroencefalogram, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Oprócz tego, specjalista przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad medyczny. Na podstawie jego oraz charakteru dysfunkcji seksualnych, jest on w stanie ustalić przyczynę problemu.

Jakie choroby wywołują impotencję neurogenną mózgową?

  • Urazy mózgu- coraz częściej spotykane, zdarzają się w różnych sytuacjach. Mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem, pamięcią, z poruszaniem się, na początku mogą także spowodować krwawienia wewnątrzczaszkowe i utratę świadomości. Konsekwencją urazu są często rozlane czy ogniskowe uszkodzenia tego narządu.
  • Guzy mózgu- takie jak torbiele pajęczynówki, ziarniaki zapalne, ropienie, zmiany nowotworowe, pasożyty. Zmiany te doprowadzają do ucisku mózgu i wywołują ciasnotę śródczaszkową.
  • Udary mózgu- przez zaburzenia w krążeniu mózgowych dochodzi do uszkodzenia ogniskowego lub rozlanego mózgu. Zazwyczaj mają one charakter niedokrwienny, niekiedy są spowodowane podpajęczynówkami czy krwotokami śródmózgowymi.
  • Zapalenie opon oraz mózgu- nazywane zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Odpowiadają za nie grzyby, pasożyty, wirusy albo bakterie.
  • Schorzenia zwyrodnieniowe oraz otępienie- przede wszystkim Alzheimer, Choroba Huntingtona czy Choroba Parkinsona.

Jak leczy się impotencję neurogenną mózgową?

Głównym sposobem leczenia jest przede wszystkim farmakologia nieinwazyjna. Stosuje się w niej zwłaszcza trazodon, polecany w szczególności u osób po udarze mózgu. Ponadto, lekarze przepisują także inne leki, takie jak: sildenafil, wardenafil, tadalafil, bromakryptynę, apomorfinę czy yohimbinę. Czasem polecana jest także suplementacja hormonalna, czyli przyjmowanie testosteronu. Jeśli chodzi o farmakologię inwazyjną, opiera się ona na podawaniu substancji aktywnej poprzez iniekcję wprost do ciał jamistych penisa. Taki sposób leczenia charakteryzuje się wysoką efektywnością, aczkolwiek dla wielu mężczyzn jest ono dosyć uciążliwe, gdyż konieczna jest pomoc ze strony partnerki. W procesie leczenia korzysta się także ze specjalnych aparatów próżniowych. Są to tak zwane pompki, które poprzez wytwarzanie podciśnienia, doprowadzają do wzwodu. Można je kupić przez Internet, jak i w stacjonarnych sklepach z akcesoriami dla osób dorosłych. W skrajnych przypadkach lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu chirurgicznego, w którym poddaje się leczeniu naczynia w obszarze penisa. Niekiedy wszczepia się także protezę. Wśród innych metod można wyróżnić: hipnoterapię, psychoterapię dynamiczną, seanse psychoterapeutyczne, libroterapię, psychoanalizę, psychoterapię treningową, metody niewerbalne czy terapię racjonalno-emocjonalną. Korzystne rezultaty daje również akupresura, akupunktura, hydroterapia, mechanoterapia, masaże, terapia polem magnetyczny czy eletroterapia.