19 stycznia, 2022

Chusteczki oralne – przed czym chronią? Czy warto?

Seks oralny to forma aktywności seksualnej, która cieszy się dość dużą popularnością. Z jednej strony zapewnia niesamowite doznania, a z drugiej chroni przed zajściem w niechcianą ciążę. Niestety, uprawianie seksu oralnego nie chroni nas jednak przed zakażeniem się chorobą weneryczną. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia się takim schorzeniem, warto zaopatrzyć się przed stosunkiem w chusteczki oralne. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat chusteczek oralnych. 

Co to jest chusteczka oralna? 

Chusteczka oralna to cienki kawałek materiału, którym zakrywa się pochwę lub odbyt w trakcie uprawiania seksu oralnego. Dzięki niej prawdopodobieństwo zakażenia się chorobą weneryczną jest ograniczone do absolutnego minimum. Omawiane produkty są tworzone z silikonu lub lateksu, które są stosowane w branży erotycznej na szeroką skalę. Na świecie chusteczki oralne są już dobrze znane, jednak do Polski ta moda jeszcze nie dotarła. 

Mnóstwo par w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że istnieje szereg sposobów na obniżenie ryzyka związanego z uprawianiem seksu oralnego. Jednym z najskuteczniejszych jest właśnie stosowanie chusteczek oralnych. Są też tacy, którzy błędnie uważają, że seks oralny jest całkowicie bezpieczny i w jego przypadku nie ma ryzyka zarażenia się żadną z chorób płciowych.

Tego typu stwierdzenia oczywiście nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym. Praktykując seks oralny bez żadnego zabezpieczenia ryzyko zakażenia się chorobą płciową jest bardzo duże. Niestety, niewiele osób dba o to, aby podczas uprawiania tego rodzaju seksu zastosować jakąkolwiek formę zabezpieczenia przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Bagatelizowanie zagrożenia to najgorsze możliwe rozwiązanie. W ten sposób narażamy się na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Seks oralny a choroby weneryczne

W wyniku uprawiania seksu oralnego można zarazić się bardzo wieloma chorobami. Mowa tutaj o schorzeniach takich jak:

  • Kiła. Jest to choroba bakteryjna, którą wywołuje krętek blady. Dawniej określano tę chorobę jako ospę miłosną lub syfilizm. Jeżeli kiła jest nieleczona, może doprowadzić do utraty narządu wzroku, degeneracji stawów i kości a także do wystąpienia uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Istnieją przypadki osób, które w ogóle nie leczyły kiły i w następstwie tego zmarły. 
  • HIV. Bardzo groźny wirus, który odpowiada za rozwój choroby AIDS. Prowadzi on do znacznego osłabienia funkcjonowania układu odpornościowego. Pacjenci chorujący na tę chorobą są znacznie bardziej podatni na zachorowanie na różne choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze. HIV prowadzi do stopniowego wyniszczenia całego organizmu człowieka, a nieleczona do śmierci. Leczenie AIDS polega na stosowaniu leków antyretrowirusowych. 
  • Ziarnica weneryczna. Rozwój tej choroby spowodowany jest przez serotypy L1, L2, L3 Clamydia tracomatis. Początkowy objaw choroby to grudka w miejscu wniknięcia patogenu, która nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Później można zaobserwować powiększeniu węzłów chłonnych. W ostatnim stadium choroba niszczy naczynia limfatyczne oraz wywołuje cały szereg groźnych obrzęków. 
  • HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego. Powoduje on powstanie wielu groźnych zmian – np. kłykcin kończystych oraz łagodnych brodawek. Rzadko zdarza się, aby choroba ta wywoływała zagrożenie dla życia pacjenta. 
  • Rzeżączka. Za powstanie tej choroby odpowiedzialne są bakterie dwoinka rzeżączki. Choroba atakuje w szczególności układ moczowo-płciowy. Podstawowe objawy schorzenia to zapalenie najądrza, zapalenie odbytu, zapalenie szyjki macicy, zapalenie spojówek oraz zapalenie cewki moczowej. W przypadku stosowania seksu oralnego, następuje rzeżączkowe zapalenie gardła. Osoba chora ma ogromne problemy z połykaniem. Może się u niej pojawić ropna wydzielina na tylnej ścianie gardła. Tę chorobę leczy się poprzez stosowanie antybiotyków. 

Stosowanie wcześniej scharakteryzowanych chusteczek oralnych może nas uchronić przed wszystkimi powyżej opisanymi schorzeniami. Warto w nie zainwestować, aby w przyszłości nie musieć zmagać się z tymi groźnymi chorobami.