19 stycznia, 2022

Chrapanie a funkcje seksualne

Chrapanie pojawiające się jedynie sporadycznie, nie powinno być powodem do niepokoju. Inaczej jednak w przypadku, kiedy towarzyszy nam przewlekłe chrapanie, wraz z epizodami niebezpiecznego dla zdrowia bezdechu sennego, przez którego dochodzi do niedotlenienia organizmu. Osoby zmagające się z częstym chrapaniem są częściej zmęczone i senne w ciągu dnia, ponadto spada ich witalność. Według badań naukowców, chrapanie wpływa szkodliwe także na jakość życia seksualnego.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą chrapanie?

Chrapanie jest to termin dotyczący specyficznie wydawanych dźwięków podczas snu, które są związane z utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Wiotkie tkanki miękkie zapadają się podczas snu, przez co zakłócona zostanie drożność dróg oddechowych. Przepływające powietrze doprowadza do drgania struktury podniebienia miękkiego, a wtedy właśnie dochodzi do wydawania specyficznych dźwięków przez osobę chrapiącą. Do innych przyczyn chrapania można zaliczyć: zbyt duży język, przerośnięte migdałki podniebienne, upośledzona drożność nosa (przez skrzywienie przegrody nosa czy katar). Chrapanie, które pojawia się jedynie sporadycznie, w trakcie przeziębienia, po przyjęciu pewnych leków czy spożyciu alkoholu nie jest zjawiskiem niepokojącym. Jeśli jednak zdarza się ono każdej nocy i dochodzi także do bezdechu sennego, wówczas nie należy go lekceważyć. Bezdech senny jest to stan, kiedy dochodzi do zatrzymania oddechu na dłużej aniżeli 10 sekund albo do spłycenia oddechu o więcej aniżeli 50 procent. Konsekwencją takiego zjawiska jest niedotlenienie organizmu, ale również wiele innych konsekwencji zdrowotnych (udar mózgu, choroby niedokrwienne serca). Mężczyźni zmagający się z bezdechem sennym cierpią z powodu długotrwałego zmęczenia, senności w ciągu dnia i osłabienia organizmu. Przewlekłe chrapanie i bezdech senny powinny być poddane specjalistycznej diagnostyce oraz leczeniu przyczynowym.

Chrapanie i bezdech senny a potencja

W przypadku osób borykających się z chrapaniem oraz obturacyjnym bezdechem sennym, nie dochodzi do odpowiedniego dotlenienia organizmu w ciągu nocy. Przez to sen nie jest w pełni wartościowy i nie pozwala organizmowi na pełną regenerację. Przez to dochodzi do:

  • zaburzeń metabolicznych
  • obniżonego nastroju
  • wzrostu ryzyka niewydolności serca oraz udaru mózgu
  • pogorszenia pamięci, koncentracji
  • osłabienia
  • uczucia nieustannego zmęczenia

Wszystkie te czynniki odbijają się również niekorzystnie na funkcjach seksualnych. Długotrwałe zmęczenie, osłabienie i senność znacząco zmniejsza jakąkolwiek ochotę na podejmowanie aktywności seksualnych. Według badań osoby chrapiące skarżą się również na spadek satysfakcji ze współżycia. Chrapanie utrudnia wypoczynek także osobie, z którą taka osoba śpi. U partnerki mężczyzny także mogą więc pojawić się pewne objawy, takie jak: osłabienie, senność, spadek libido czy zmniejszona satysfakcja seksualna.

Jak chrapanie wpływa na życie seksualne?

Naukowcy w dalszym ciągu badają temat wpływu chrapania na jakość życia seksualnego. Jak dotąd wiadomo, mężczyźni zmagający się z nasilonym problemem chrapania mają o wiele niższy poziom satysfakcji ze stosunków płciowych, aniżeli osoby niechrapiące. Wyniki badania wykazały, że im chrapanie jest silniejsze, tym zadowolenie ze zbliżeń intymnych maleje. Oprócz tego, u osób poddanych badaniu nie zaobserwowano zaburzeń erekcji, ejakulacji czy poziomu libido. Chrapanie działa niekorzystnie na samopoczucie i witalność partnerki mężczyzny. Zmniejsza się przez to przyjemność ze zbliżenia, a co tym idzie, maleje również satysfakcja seksualna mężczyzny. Ponadto, lekarze zauważyli również znaczny spadek zadowolenia ze współżycia u osób cierpiących na choroby przewlekłe, których pojawienie się jest powiązane z niedotlenieniem organizmu, wynikającego z bezdechów sennych. Inne przeprowadzone badania udowodniły, iż panowie z nasilonym problemem chrapania uskarżają się nawet o dwa razy częściej na mniejszą satysfakcję seksualną, aniżeli panowie, którzy nie chrapią czy takie zjawisko pojawia się u nich sporadycznie.